X
  • 18.12.2018
  • Vytvořil adam
  • kategorie Novinky

Vliv světla na biologický rytmus člověka

Cyklus lidského organismu trvá přibližně 24 hodin přímo souvisí se světlem a jeho vlastnostmi, kterým je organismus vystaven. Pro správnou synchronizaci je nezbytně nutné, abychom měli co největší rozdíl mezi denním světlem a tmou. Zatímco přes den je světlo pro organismus neodmyslitelně důležité a prospěšné, po západu slunce se ze světla stává cizorodý a nechtěný prvek. Nyní se vraťme k cyklu lidského organismu. Ten je totiž řízen fotoreceptory lidského oka, které dokážou rozeznat světlo od tmy, zvláště citlivé jsou na přítomnost modrého světla. Pokud organismus zaznamená, že nastala tma, spustí syntézu hormonu zvaného melatonin, který ve zkratce působí jako antioxidant působí proti volným kyslíkovým radikálům a antikarcinogen. Právě s melatoninem souvisí veškerá opatření ohledně modrého světla, neboť jeho syntéza se zastavuje, jakmile fotoreceptor zaznamená byť i malou intenzitu modrého světla. Absence melatoninu může vést k různým zdravotním komplikacím, jako jsou např. karcinomycukrovkaobezitahypertenze.

Ve shrnutí by se tedy dalo říct, že lidskému zdraví, souvisejícímu s tělesným biorytmem, neprospívá vysoká intenzita osvětlení po západu slunce a zároveň i jen malé množství modrého světla.

Příklad vlivu světla na lidský organimus 

V případě, že je jedince během noci vystaven intenzitě osvětlení 500 lx (odpovídající intenzitě osvětlení běžné kanceláře), vyvolá světlo z žárovky v organismus stejné zpomalení tvorby melatoninu jako by vyvolalo vystavení modrému světlu o intenzitě záření 1,7 lx. 

Pokud bychom chtěli vyvolat stejný účinek bílým světlem LED o náhradní teplotě chomatičnosti 4200 K - neutrálně bílá, potřebovali bychom světlo o intenzitě přibližně 350 lx a pokud bychom použili světlo o náhradní teplotě chromatičnosti 6500 K - chladně bílá, intenzita osvětlení by se snížila na pouhých 120 lx. Přestože veřejné osvětlení ve většině případů nedosahuje takové intenzity osvětlení, aby nějak výrazně ovlivnilo biorytmus člověka, přesto bychom se měli soustředit na výběr vhodných světelných zdrojů a vyhnout se světelným přesahům - tj. přesah rušivého světla z veřejného osvětlení např. do obytných domů. 

Chcete se podrobnějí dozvědět, jak správně vybrat barvu světla do různých typů prostředí? Navštivtě náš článěk Výběr barvy světla světelného zdrojeZ

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře











    Souhlasím se zpracováním osobních údajů a přeji si být kontaktován specialistou na veřejné osvětlení

    Buďte s námi ve spojení

    Nechte nám na Vás kontakt, náš specialista vás bude do 24 hodin kontaktovat a nabídne vám nejvýhodnější variantu přesně podle vašich potřeb a přání.

    Enerfis s.r.o. / Akté spol. s.r.o.
    Drtinova 557/10 / Kvítková 248
    Praha 5 150 00 / Zlín 760 01
    Česká Republika

    info@verejnesvetlo.cz
    tel: +420 222 766 960

    Bankovní spojení: Moneta Money Bank, č.ú.: 203812527/0600

    Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 184207