X
 • 18.12.2018
 • Vytvořil adam
 • kategorie Novinky

Výběr barvy světla světelného zdroje

Výběr barvy světla je velmi důležitý co se týče vlivu na biologický rytmus člověka a celkovou atmosféru, kterou bude světlo vyvolávat. Všechny tyto vlastnosti se nicméně projeví na nákladech na zdroj. Pro vhodný výběr barvy světelného toky doporučujeme uvážit tyto faktory: 

 • LED zdroje mají náhradní teplotu chromatičnosti od teple bílé přes až po chladně bílou barvu (2700 K – 6500 K). 
 • Na pozemních komunikacích, kde je vyšší frekvence motorové dopravy se ve většině případů využívají LED svítidla vysílající světlo s vyšší barevnou teplotou (chladně bílá), nicméně v případě, že se komunikace nachází v blízkosti rezidenčních oblastí či přírody je třeba dbát na jejich negativní ovlivnění.
 • Výběr teploty chromatičnosti by měl být v souladu s požadavky a podmínkami prostředí a jeho uživatelů, tj. např. dělení mezi obytné (klidové) zóny a průjezdní úseky pozemních komunikací. 
 •  Nízká teplota chromatičnosti - teple bílá vyvolává v pozorovateli subjektivní dojem klidu, méně narušuje přírodu a biologické rytmy člověka.
 • Vysoká teplota chromatičnosti - chladně bílá zvyšuje u člověka vnímání a soustředění 
 • Nebezpečná místa a konfliktní oblasti (např. přechody pro chodce) je vhodné zdůraznit výběrem světla s odlišnou teplotou chromatičnosti a vysokým jasem. 
 • V případě umístění světelného zdroje ve zvláště citlivých přírodních oblastech, doporučujeme používat světlo LED bez obsahu modrého spektra - Amber LED s jantarově žlutým světlem (1 800 K – 1 900 K) , které nikterak nenarušuje biologické rytmy člověka a organismů.

Vzhledem k tomu, že světla s nižší náhradní teplotou chromatičnosti (teplejší tóny) obsahují ve svém spektru méně modrého světla, které negativně ovlivňuje biologický rytmus člověka, doporučujeme teplejší světlo používat i v případě veřejného osvětlení.

Příklady světelných spekter vysílaných různými typy světel:

Příklady světelných spekter vysílaných různými typy světel:


Spektrum č. 1: světlo LED bez obsahu modrého spektra, tzv. PC Amber

Spektrum č. 2: teple bílé světlo LED

Spektrum č. 3: neutrálně bílé světlo LED (teplota neutrálně bílého světla se uprostřed teplot chladného a bílého světla)

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře  Souhlasím se zpracováním osobních údajů a přeji si být kontaktován specialistou na veřejné osvětlení

  Buďte s námi ve spojení

  Nechte nám na Vás kontakt, náš specialista vás bude do 24 hodin kontaktovat a nabídne vám nejvýhodnější variantu přesně podle vašich potřeb a přání.

  Enerfis s.r.o. / Akté spol. s.r.o.
  Drtinova 557/10 / Kvítková 248
  Praha 5 150 00 / Zlín 760 01
  Česká Republika

  info@verejnesvetlo.cz
  tel: +420 222 766 960

  Bankovní spojení: Moneta Money Bank, č.ú.: 203812527/0600

  Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 184207