X
 • 19.8.2019
 • Vytvořil adam
 • kategorie Novinky

Praha vybaví lampy veřejného osvětlení fotočidly, ušetří miliony

V Praze se nachází přibližně 130 000 lamp, z nichž má být fotočidlem osazena přibližně čtvrtina, a to zejména v méně frekventovaných ulicích. Ty se poté rozsvítí pouze v případě, že detekují nějaký pohyb. Aktuálně musí být rozsvíceny přes noc všechny lampy, což se jeví nepraktické zejména v místech, kde se nikdo většinu noci nepohybuje .

Přitom náklady na provoz VO jsou téměř úměrné době svícení, proto pokud bude určitá lampa zhasnuta po 80 % času, ušetří se za její provoz prakticky 80 %. Praha dá každý rok za provoz VO přes 80 000 000 Kč, jednalo by se tedy o znatelné ušetření nákladů, nehledě na prospěšnost životnímu prostředí. Dalším důvodem pro aplikaci tohoto opatření je i plánované zdražení energií od roku 2021, kdy mají skončit jaderné elektrárny v Německu.

Nicméně někteří obyvatelé se obávají snížené bezpečnosti. Přestože se lampa rozsvítí při detekci pohybu, nebude vidět do vzdálenějších míst ulice, avšak město počítá s tím, že se vždy rozsvítí kus cesty před chodcem, bezpečnost by tak neměla být téměř vůbec snížena.

S novým systémem by zároveň mělo přijít vylepšení v podobě automatického zavolání opraváře v případě poruchy. Doteď byly jediné možnosti, jak odhalit nefunkční lampu buď nahlášení občanem či odhalení kontrolním vozidlem. Nový systém by měl umět sám odhalit, že v lampě něco nefunguje a povolat na místo technika.

Zdroj: aktualne.cz

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře  Souhlasím se zpracováním osobních údajů a přeji si být kontaktován specialistou na veřejné osvětlení

  Buďte s námi ve spojení

  Nechte nám na Vás kontakt, náš specialista vás bude do 24 hodin kontaktovat a nabídne vám nejvýhodnější variantu přesně podle vašich potřeb a přání.

  Enerfis s.r.o. / Akté spol. s.r.o.
  Drtinova 557/10 / Kvítková 248
  Praha 5 150 00 / Zlín 760 01
  Česká Republika

  info@verejnesvetlo.cz
  tel: +420 222 766 960

  Bankovní spojení: Moneta Money Bank, č.ú.: 203812527/0600

  Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 184207