Vliv změny času na veřejné osvětlení
Enerfis se zúčastnil konference "Teplárenské dny" v Hradci Králové a jeden z posluchačů se nás v návaznosti na prezentaci systému pro Monitoring energií Enectiva zeptal, jaký je rozdíl ve spotřebě při přechodu ze zimního času na letní a obráceně, v případě veřejného osvětlení. Řekli jsme si, že by to mohla být zajímavá informace a když už naše Enectiva veřejné osvětlení monitoruje, tak proč tuto informaci nezjistit.
Pokud se zamyslíme, tak zde žádný vliv nebude. Veřejné osvětlení ve většině případů řízeno astronomickými hodinami, a nikoli reálným časem na zemi. Ale proč to nepodložit konkrétními čísly, která jsou přímo změřena na konkrétních rozvaděčích. Provedli jsme tedy analýzu spotřeby veřejného osvětlení v sedmi městech ČR a celkem patnácti rozvaděčích pro veřejné osvětlení. Porovnali jsme vždy spotřeby 5dní před změnou letního času na zimní a poté obráceně 5 dní po změně ze zimního na letní. To proto, abychom minimalizovali dopad rozdílné délky dne.
Výsledky:
Možná je to čistě náhoda, která je způsobena pouze počasím, nicméně v přechodu na zimní čas činil pokles spotřeby v průměru 5,98% a v přechodu na letní čas pak dokonce pokles o 8,57%. Je zde nutno brát v potaz, že jak v zimě dochází každý den k prodlužování nocí, tak v létě je tomu naopak. O to překvapivější je pro nás pokles spotřeby při přechodu na zimní čas.
Jen pro zajímavost. Veřejné osvětlení a jeho spotřeba je také velmi ovlivněna počasím, kde rozdíl mezi slunečným dnem a dnem,kdy je zataženo či prší, může způsobit rozdíl ve spotřebě až 18%.