X
 • 23.5.2015
 • Vytvořil Vladimír Svozil
 • kategorie Novinky

Vliv změny času na veřejné osvětlení

Čas a veřejné osvětlení

Čas a veřejné osvětlení

Enerfis se zúčastnil konference "Teplárenské dny" v Hradci Králové a jeden z posluchačů se nás v návaznosti na prezentaci systému pro Monitoring energií Enectiva zeptal, jaký je rozdíl ve spotřebě při přechodu ze zimního času na letní a obráceně, v případě veřejného osvětlení. Řekli jsme si, že by to mohla být zajímavá informace a když už naše Enectiva veřejné osvětlení monitoruje, tak proč tuto informaci nezjistit.

Pokud se zamyslíme, tak zde žádný vliv nebude. Veřejné osvětlení ve většině případů řízeno astronomickými hodinami, a nikoli reálným časem na zemi. Ale proč to nepodložit konkrétními čísly, která jsou přímo změřena na konkrétních rozvaděčích. Provedli jsme tedy analýzu spotřeby veřejného osvětlení v sedmi městech ČR a celkem patnácti rozvaděčích pro veřejné osvětlení. Porovnali jsme vždy spotřeby 5dní před změnou letního času na zimní a poté obráceně 5 dní po změně ze zimního na letní. To proto, abychom minimalizovali dopad rozdílné délky dne.

Výsledky:

Možná je to čistě náhoda, která je způsobena pouze počasím, nicméně v přechodu na zimní čas činil pokles spotřeby v průměru 5,98% a v přechodu na letní čas pak dokonce pokles o 8,57%. Je zde nutno brát v potaz, že jak v zimě dochází každý den k prodlužování nocí, tak v létě je tomu naopak. O to překvapivější je pro nás pokles spotřeby při přechodu na zimní čas.

Jen pro zajímavost. Veřejné osvětlení a jeho spotřeba je také velmi ovlivněna počasím, kde rozdíl mezi slunečným dnem a dnem,kdy je zataženo či prší, může způsobit rozdíl ve spotřebě až 18%.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře  Souhlasím se zpracováním osobních údajů a přeji si být kontaktován specialistou na veřejné osvětlení

  Buďte s námi ve spojení

  Nechte nám na Vás kontakt, náš specialista vás bude do 24 hodin kontaktovat a nabídne vám nejvýhodnější variantu přesně podle vašich potřeb a přání.

  Enerfis s.r.o. / Akté spol. s.r.o.
  Drtinova 557/10 / Kvítková 248
  Praha 5 150 00 / Zlín 760 01
  Česká Republika

  info@verejnesvetlo.cz
  tel: +420 222 766 960

  Bankovní spojení: Moneta Money Bank, č.ú.: 203812527/0600

  Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 184207